RT Pennsylvania

30. dubna 2009 v 12:20 | Jay Jay |  Příběhy
Tento příběh NENÍ výmyslem ! Je to příběh doopravdovývch mužů z jednotek MACV/SOG!

Přeložil jsem ho z angličtiny...originál na stránkách http://www.specialoperations.com/MACVSOG/Tales_from_SOG/Killing_Zone/Default.html


Into The Killing Zone

(CPT. O'Donnell & RT Pennsylvania)
March 24, 1970


Pozn. : Příběh je sestaven z AAR a svědectví CWO Jamese Laka.
Původně měl autor záměr poprosit Jamese Laka o napsání ,aby měl podklady. James Lake to ale napsal tak poutavě ,že článek stačil již pouze zveřejnit...
Jim a Mike O'Donnell byli blízcí přátelé, a vášeň přátelství se ukazuje i při vyprávění tohoto příběhu.NVA mělo za války ve Vietnamu něco jako zázemí a klidné prostředí v Laosu a Kambodži. S vyjímkou stálého nebezpečí SOG týmů ,které po nich neustále pátraly v drsnách horách a džungli. Hledali velké nemocnice ,výcviková centra a centra pro odpočinek v těchto místech, kde NVA nepotkala žádné nepřátelské dělostřelecké přehrady ,útoky pozemních vojsk a masivní bombardování jako v Severním Vietnamu. V roce 1970 se to však mělo změnit. Armáda USA společně s ARVN se připravovali na invazi do Kambodži.

Společně se sesazeným princem Kambodže a novým premiérem ,který byl vášnivým nepřítelem NVA se okamžitě začalo se získáváním kontroly nad Kambodžským venkovem. Tedy i ničení zásobovacích tras NVA a jejich odpočinkového území. Ve Washingtonu nebyly pochyby o tom co bude dělat NVA. Na nic se nečekalo a již hotový plán na invazi do Kambodže se začal realizovat. Především však se silamy USA. Síly ARVN se zapojily až v průběhu roku. SOG týmy ze všech tří sektorů (CCS,CCC,CCN) měly plno práce při prozkoumávání terénu Kambodže a jižního Laosu při přípravách oné ofenzívy. Jedno z nejvíce koncetrovaných míst průzkumu byla provincie Rantanakiri v Kambodži. Jedno z hlavních míst odpočinku pro vojáky NVA a Viet Congu.

Provincie Rantanakiri byla pokryta hustou džunglí o třech "poschodích" ,které stínily a vylučovali letecký průzkum. Navíc zde jsou vysoké a strmé hory. To se stalo i pro pozemní průzkum často důvodem úmrtí. Doprava a extrakce probíhala téměř vždy na omezených místech ,kde bylo zapotřebí dokonalé umění pilota. Vrtulník však nepřistával. Vyhodil se žebřík nebo lano a vojáci se teprve po něm dostali na zem. Další možností zde byly ještě úzké kaňony a údolíčka ,která však skýtala ideální možnost nepřítele pro sestřelení vrtulníku.


Tři dny poté co byl princ Schanouk odstraněn parlamentem a Lon Nol byla dosazena jako premiérka vzlétly vrtulníky pod vedením CWO Jamese Laka s RT Pennsylvania na palubách. Cíl byla provincie Rantanakiri. Úkolem týmu bylo zjistit pohyby NVA ,budování nových opěrných bodů a podezření na pohyb NVA do sousední provincie. Tým byl vedený 1Lt. Jarry Poolem,dále byl složen z SFC Johna Borovinského jako one-one (americký zástupce velitele týmu) ,SSG Garry Harneda jako one-two (americký radista týmu) a z pěti vycvičených Montanargdů.

Hodinu po vysazení je nalezli týmy NVA Counter-recon Hunter teams na jejich trase. Upravili tedy směr na jihozápad a urychleně se přesouvali. Bojovali s těžkým terénem džungle ,strmými svahy a s nutným rychlým tempem který z nich doslova vysával síly. Pokaždé když se zastavili tak je NVA našel a měli kontakt. Museli utíkat stále dále do hor aby zabránili zajmutí. První noc se nakonec povedlo získat náskok a přespat v klidu. Získali tolik potřebný odpočinek. Ale s prvním světlem se objevil i tým NVA. Stále blíže k nim. Na jejich trase. Pool a jeho tým se snažil vyhnout. Ale NVA je stopovala. Začali dosahovat bodu úplného vysílení. Navíc NVA nasadilo i combat Trackry (psy).

Vyčerpáni ztrácí rychle půdu pod nohama. Pool připravuje Prairie Fire Extrakci na třetí ráno.
Jeho tým půjde dokud bude moci. Hrozí jim smrt a zajmutí. Vysílají na SOG že se pokusí o novou taktiku uhýbání. Kolem jiné hory.

Ráno dne 24.března 1970 se posádky čtyř UH-1 slicků od 170th a čtyři posádky AH-1G Cobra dohromady nazvaných jako B52 sešli na briefingu k určření cílů dne. Jako vůdce roje slicků (jako Red Lead) byl zvolen WO1 James E. Lake létající s bývalým zeleným baretem ;Johny Camperem. Lake byl v zemi již přes 11 měsíců a vyneslo mu to proto "hodnost" AC veterána v jednotce. Kemper byl již sice v zemi také velmi dlouho ,ale povětšinou jako zbraňový specialista. Byl sice pomerně mladý ,ale byl také veteránem mnoha nelítostných bitev a schopným vojákem.

CPT Michael Davis O'Donnell ,velitel červené čety měl volací znak Red Three. Sice měl větší hodnost ale obecně ve Vietnamu platilo že letku vedli ti zkušenější. Na SOG misích byly navíc zkušenosti pilota porovnávány s šancí týmů SOG přežít a vrátit se zpět v pořádku. O´Donnellovým co-pilotem byl WO1 John C. "Hippie" Hoskin. Plachý a skromný kluk ,který získal svoji přezdívku díky brýlím které nosil. V zadní části vrtulníku byl SP4 Rudy Becerra spolu se střelcem SP4 Bermanem Ganoem. Také veterány mnoha misí "přes plot".

Veškerá komunikace se ráno zaměřila na RT Pennsylvania. Na chvíli byla Pennsylvania prohlášena jako "prairie fire" nebo jako tým v nouzi. Jakmile se tým dostane poblíž k LZ tak bude roj vyzván k jejich okamžitému vyzvednutí. Roje Bikiny a Panther letěli až do Dak To ,kde začali vyčkávat k povelu.

Na nebi nad RT Pennsylvania, kroužil na Covey FAC pilotovaná by leteckým CPT Melvinem Irvinem doprovázeným MSG UK Septer z Covey Rider. Septer byl ve stálém kontaktu rádiem s Lt Poolem a SGT Boronskim na zemi. Pool informoval, že utíkají celé dopoledne, ale jejich pronásledovatelé jsou hned za nimi. Septer věděl, že musí získat úlevu pro tým, nebo se nikdo nepřežije. Vyzval tedy letectvo a brzy dorazily A1-E Spads na scénu.

Na zemi,byl příchod v Spadů vítaným pohledem a RT Pennsylvania zvětšila určité vzdálenosti mezi nimi a pokračujícím nepřítelem, když Spads klesl a shodil CBU a napalm kolem týmu Tak jim dal chvilku oddechu od nepřátelské střelby. Napalm zpomalil NVA, ale také založil četné požáry v husté džungli , tyto požáry se brzy stanou stejně velkou hrozbou jako NVA. Pool oznámil, že Když útočí Spady ,tak je NVA nechává na pokoji. Zatímco Spady zpracovávaly nepřátele, Septer pracoval na plánu jak odsud dostat RT Pennsylvania. Zavolal zpět Poolovi, že je potřeba tým přesunout na nejbližší dostupnou LZ která byla jihozápadně od jejich pozice, ve spodní části úzkého údolí se strmými stěnami kaňonu. Pool souhlasil ale znovu zdůraznil že bude potřebovat více vzdušného krytí, aby se mohli dostat na LZ. Asi v 1130 , Septer volal do Dak To a vyzval Panthers k poskytování blízké letecké podpory.

Letka Pantherů spolu s Lakem a O'Donnellem letěla jako blesk. Po cca 20 minutách letu, čtyři Cobry a dva slicky(UH-1) dorazily na místo. Spady stále kroužily na obloze. Pod nimi Covey Rider určil pozici RT Pennsylvania , a pak koordinoval útoky Cober na místa kde měl být nepřítel. Vycházel ze zpráv Poola. Vedoucí týmu začal okamžitě odpalovat raketu za raketou a zpracovávat NVA miniguny kolem RT Pennsylvania. Ostatní ;střelecký tým a dva Slicky kroužily 1500 ft nad místem, čekající na tým až dosáhne LZ. První střelecký tým brzy vystřílel jejich rakety a střelivo. Stáhl se z oblasti a obrátil zpět k Dak To přezbrojit se a natankovat. ¨

Na zemi se situace které čelí RT Pennsylvania zhoršuje. Pool hlásil, že jsou opět v kontaktu s nepřítelem. Jsou v pohybu tak rychle, jak je to jen možné, ale NVA jsou hned za nimi. K dosažení LZ z jejich pozice by museli sestoupit do údolí o patro níže, a pak se přesunout na jihozápad.

Na obloze ,poznamenal Lake , že má palivo na o trochu více než jednu hodinu letu. Vzhledem k pokroku Pennsylvanie, soudil, že by RT dosáhl LZ asi v době kdy by se dva Slicky musely vrátit pro palivo. O'Donnell by tedy zůstal na příjmu a na místě, pokud možno by poskytoval palebnou podporu. Lake by se mezitím vrátil do Dak To, natankovat a vzít s sebou další dva Slicky na vyzvednutí RT Pennsylvania.

Závodící zpět Dak To, Lake a Kemper projednávali zároveň nejlepší způsob, jak splnit úkol a vyzvednout RT Pennsylvania. Po přistání v Dak To, Lake informoval další dva Slicky o jejich situaci. Nejenže RT Pennsylvania zoufale potřebuje extrakci. Do okamžiku, kdy se mají vrátit, musí O'Donnellovi a ostatním Pantherům vydržet palivo. Času bylo zoufale málo.

Přibližně o 45 minut později,byl Lake a další dva Slicky na cestě zpět k LZ. Na palubě jednoho ze Slicků byl WO William H. Stepp, zatímco co-pilot (Peter Pilot) WO Alan Hoffman kontroloval ostatní. Ani pilot neměl bohaté zkušenosti na FOB, a Hoffman byl poprvé v této zemi. Ani jeden z nových pilotů zcela neodhadl situaci až do doby, kdy byly ve vzduchu a na akci přes plot, ale realita je už rychle dohnala. Letěli jako o závod na LZ, cestou sledovaly hovory mezi FAC a Poolem, protože týmová situace se zhoršila ještě více.

Těch 45 minut, co byl Lake a Kemper pryč, byl otřesným časem pro Poola a RT Pennsylvania. Byli v nepřetržitém kontaktu s nepřítelem, běží přes hustou džunglí k LZ. Lake měl být u LZ do deseti minut... Jak Pennsylvania postupoval dolů po strmém svahu směrem k údolí LZ, Pool upadl, a zranil si jeho kotník. Ten oznámil, že nepřítel je hned za nimi, požáry je obkličovali, a on nemůže jít dále. Zeptal sel Septera kde jsou Slicky. Septer odpověděl, že jsou na cestě. Pool vzhlédl k nebi a spatřil O'Donnella kroužíího nad LZ zoufale se snažíct přivést k němu RT Pennsylvania..."Nedostaneme vás dosud pokud okamžitě nepřijdete k LZ !"

Piloti slicků měli krédo, podle kterého se řídlily. "Dostal jsi je tam-dostaň je i ven!" Bez váhání, O'Donnell řekl Septerovi, že začne s extrakcí sám. Lake říká O'Donnellovi že jsou za pár minut na místě ,ať vyčká. O'Donnellova odpověď byla jednoduchá, RT Pennsylvania nemá pár minut. Pod krytím ostatních členů se O´Donell s jeho Slickem snesl dolů k zemi. zpomalil mezi stěnami kaňonu a vznášel nad RT Pennsylvania. Čekal na až se celý tým prodere přes hustý porost pod jeho ptáka.

Vzhledem k tomu, že dorazil, Lake a ostatní Slicky tak převzal velkení. Po asi čtyřech minutách u země, se O'Donnell začal vzdalovat od LZ. Pomalu získával rychlost, a letěl směrem k obloze. Asi 200 stop nad zemí hlásil, "Mám všech osm, jsem z toho." Lake, Kemper a další zalil pocit úlevy. Náhle, bez varování, však O'Donnell explodoval a v plamenech padal k zemi. Prší části jeho vrtulníku,po tři sta metrech se zřítil do džungle.

Po chvíli omráčení a nevíry, první přenos hlasu přes rádio, byl CPT Michael Jimison, 21 Panther, který letěl za O'Donnellem dolů do údolí. Řekl: "Neviděl jsem kousek větší než moje hlava." Jimison uvedl, že se přiblíží blíže se podívat na místo havárie. Dvě Cobry letěly nad údolím,a začaly se spouštět dolů do údolí rychlostí přibližně 200 uzlů. Najednou se stěny kaňonu rozzářily střelami. Od severní stěny kaňonu, pozoroval Lake bílý pruh střel za vedoucí Cobrou. Jimison hlásil, že by neviděl nic jiného v údolí kromě kouře a ohně.

Najednou červené červený záblesk ,následuje sloup hustého černého kouře od místa havárie. Požár začal zuřivě pálit džungli kolem toho místa. Lake se rozhodl podat bližší šetření na místě havárie. NAřídil že tedy dva vrtulníky zůstanou, a ostatní Slicky vyslal na vysokou oběžnou dráhu, On sám sestoupil přes závoj kouře k havárii . Když se přiblížil k údolí, pozoroval tisíce střel a začal zdánlivě líně hledat. Inkasoval mnoho zásahů na všech stranách jeho vrtulníku. V místě havárie byla na dně údolí se strmými stěnami zabydlena NVA...stovky vojáků, kteří pálili ze všech hlavní co měli po ruce. Z jejich postavení je NVA mohly sestřelit při každém pokusu o prozkoumání místa havárie. Lakův přítel, jeho druzi ve zbrani, leželi tam někde ještě uprostřed víru ohně a kouře v husté džungli. Lake a Kemper se dohodli, že mohou dělat co chtějí , ale nic jim kamarády nevrátí. Lake udělal stoupání na max. výkonu z údolí, a neochotně se odvrátil a nařídil letu do Dak To.

O'Donnell, Hoskins, Becerra a Ganoe plus všichni členi RT Pennsylvania byli uvedeni jako MIA. Armádní záznamy neukazují, žádný náznak, že by se jiný tým vrátil do prostoru havárie.

Dne 16. listopadu 1993, během JFA 94-2C, společný tým zkoumal místo havárie. Tým vyložený z vrtulníku na vrcholu malého pahorku asi 500 metrů na jih od údolí se přesunul na nahlášené místo havárie. Ale ten kilometr pohybu jim zabral dvě a půl hodiny. Tým prohledával oblast, ale žádné důkazy o místě nehody nebyly nalezeny.

Dne 18. ledna 1994, vyslechl společný Le Thanh Minha, z Kontumu. Minh oznámilo, že v dubnu 1993, zatímco hledal hliník, našel místo havárie v Kambodži. Řekl, že nalezl i lidských ostatků, tři dog tagy, a batoh první pomoci. Slyšel, že lidé z Laosu byl objevili i zlaté hodinky, zlatý prsten, a zbraň AR15. Řekl, že v místo havárie bylo rozložena do 100 metrů plochy. Řekl, že zadní část byla viditelná s vyrytým s číslem "262". Dal dog tagy do týmu, dva byli Ganoeho a jeden patřil Hoskinsovi. Pozůstatky se skládaly z 15 kostí.

V lednu roku 1998, společné pátrací týmy opět vstoupily do prostoru havárie, a tentokrát byly úspěšní při hledání letadla. Ostatky všech členů posádky a členové týmu uvnitř byly nalezeny spolu s dog tagy, zbraněmi a dalšími předměty osobní potřeby. Tyto zbytky jsou na Havajské Stanici Identifikace Veteránů. Nyní čeká na konečné ověření, a dopravu do svých domů záznamu k řádnému pohřbu. Po 29 letech se stateční muži z 170. a RT Pennsylvania vrací domů... Čest jejich památce.


Myslím si že tento příběh zaslouží ,aby byl přeložen i do Češtiny a dozvědělo se o něm tak i více lídí...

Poprosil bych ,aby článek nebyl kopírován bez mého svolení. Přeci jenom mi to dalo dost práce.

Děkuji.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama